Přejít k hlavnímu obsahu
Předváděcí akce sázecí hlavice Bracke v Ralsku

JAK NA SÁZENÍ STROMKŮ

Letos se lesáci potýkají s extrémním suchem. Pomocí hlavice Bracke však můžete zvýšit šanci na přežití sazenic stromků při výsadbě.

Na jaře, kdy bývá normálně dostatek vláhy, je vhodné období pro výsadbu sazenic stromků. V posledních letech však zažíváme doposud nezvyklé sucho a letos má být dle odhadů jarní období extrémně suché. Navíc se většina lesníků potýká s efektivitou výsadby a nedostatkem pracovníků pro výsadbu. Ke všemu je v současné době nezbytně nutné sazenice zalévat, aby nedošlo k jejich zasychání. 
  Loni v létě se měla široká i odborná veřejnost možnost seznámit s praktickými ukázkami použití sázecí hlavice Bracke P 12.a na již 42. Lesnických dnech na Skelné huťi v Ralsku, kterých se účastila i téměř veškerá lesnická veřejnost.

  Tento způsob výsadby se jeví být optimálním řešením současné situace v souvislosti se stále sušším podnebím“ říká Miroslav Klásek, jednatel společnosti Reparoservis spol. s.r.o., která se zabývá distribucí, výrobou a servisem lesní techniky již čtvrt století. „Doporučujeme sázecí hlavici proto všem zájemcům, poradíme jim s instalací sázecí hlavice na různé typy strojů, následně uvedeme zařízení do provozu a samozřejmostí je i servis“ pokračuje Miroslav Klásek a zve nás do svého výrobního a servisního střediska v jihočeské Kaplici, kde je právě jedna taková hlavice skladem. „V Kaplici se ale staráme nejen o servis lesních strojů, ale opravujeme také hydrauliku pily nebo rotátory Indexator. Zároveň opravujeme a vyrábíme tlakové hadice dle potřeb zákazníka a hlavně – vyrábíme zde oceněného železného koně Kapsen 18RC.“

   Pojďme se teď ale podívat, jak sázecí hlavice Bracke P 12.a funguje. Sázecí hlavice Bracke P 12.a umožňuje výsadbu do suchých půd po odhrnutí svrchní vrstvy humusu do mírné prohlubně. Je vybavena zavlažovacím systémem pro skarifikaci a zavlažuje sazenici buď vodním gelem, nebo vodou okolo sazenice.  Tento způsob zajistí více vláhy pro sazenici i vyšší šanci přežití. Zároveň sazenici může tato hlavice přihnojit díky systému pro granulované hnojivo. Na jedno naplnění karuselu nového typu hlavice je možné takto zasadit až 196 sazenic, což významně zvyšuje objem produkce. Hlavice se doporučuje pro bagry nebo harvestory o hmotnosti 16-20tun. Hmotnost samotné hlavice je 1100-1500kg v závislosti na přídavném zařízení.

    Všechny funkce jsou ovládány z kabiny řidiče pomocí počítače. Obsluha dostává prostřednictvím displeje v kabině informace, jako je režim potrubí systému, počet sazenic ponechaných v zásobníku, spotřeba vody atd. Hloubku výsadby, zhutnění a další proměnné lze snadno nastavit pomocí displeje. Řídicí systém ukládá provozní data, jako je počet sazenic, pracovní doba a produkce za hodinu. Displej také obsahuje diagnostické nástroje, jako je seznam poruch a funkce odstraňování problémů.
Bracke P12.a provádí výsadbu na dno jamky. Jamka je vyhloubena speciálně navrženou jehlou; sazenice se umístí na dno jamky a pokud je P12.a vybaveno hnojením, uvolní se granulované hnojivo současně dvěma oddělenými trubkami. Zavlažování je dosaženo buď pomocí vodního gelu během výsadby, nebo vodou aplikovanou kolem sazenic během výsadby. Pro vytvoření dobrého výsadebního lůžka musí být půda uvolněna. K tomu může dojít předem pomocí jakéhokoli rypadla – skarifikátoru. Bracke P12.a může být také vybaven pomocným subsoilerem, který uvolní půdu pro secí stroj na každém výsadebním místě.
Sazenice do karuselu by měli mít od kořenů po špičku délku 25 až 45cm. Stromek by neměl být příliš hustý, měl by být rovný bez velkých ohybů. Sazenice musí být schopna spadnou s minimálním odporem do zásobníku sázecí hlavice (54mm2) a následně do sázecí trubice (⌀ 60mm).
Kořenová část by měla mít ⌀ 3,5cm +/- 1cm. Váha kořenové části musí být 2/3 až ¾ z celé rostliny. Rostlina by měla být pevná a odolná vůči otřesu nebo pohybu. 
Sázecí hlavici si můžete objednat u firmy Reparoservis spol. s.r.o., Lnářská 907/12, 104 00 Praha 10, na tel. +420 724 505 030, nebo e-mailem: info @lesni-technika.cz

https://www.lesni-technika.cz/kaceci-a-sazeci-hlavice-katalog